
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 150mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 12/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 2.9 kg |
| Shipper Dimensions | 490 mm x 330 mm x 290 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 6 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C Additional Information: <p>Suitable for cold foods only, up to 40°C.</p>
|
compatible products
Clear PLA Lid for Salad Bowl 16 to 32oz 300pc/ctn
PRODUCT CODE: BSB16/25/32LPLA
- Clear PLA lid for 150mm BSB16, BSB16E, BSB25, BSB25E, BSB32, BSB32E, KSB16, KSB16E, KSB25, KSB25E, KSB32 and KSB32E salad bowls.
- Suitable for cold foods only, up to 40 degrees C.
- Store out of direct sunlight and below 35 degrees C.
$102.58
+gst / carton
300 pcs / $0.34 ea
quantity (carton)
Availability: 16 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 16 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
RPETDFL |
500 pcs / $0.10 ea
$51.45+gst / carton
DL115 |
500 pcs / $0.11 ea
$54.14+gst / carton
GPGYELLOWH(PACK) |