
specifications
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| COLOUR | Clear |
| PRODUCT DIMENSIONS | 164X94X31.3mm |
| MATERIAL | PLA |
| pcs | 800/ctn |
| bags | 16/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 7.5 kg |
| Shipper Dimensions | 671 mm x 391 mm x 345 mm / ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10455 |
compatible products
PLA Lid Fit Aqueous Coated Sushi Tray Small 800pc/ctn
PRODUCT CODE: ASTLS-PLA
- PLA lid to fit ASTS aqueous coated sushi tray. Features ridges to allow the trays to stack.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$149.10
+gst / carton
800 pcs / $0.19 ea
quantity (carton)
Availability: 115 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 115 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 115 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BA-SH89 |
200 pcs / $0.32 ea
$64.12+gst / carton
ASTLXL |
400 pcs / $0.22 ea
$86.10+gst / carton
GPGYELLOWL(PACK) |