
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Bamboo Fibre |
| PRODUCT DIMENSIONS | 8x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 4000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 200 |
| Shipper Gross Weight | 8.8 kg |
| Shipper Dimensions | 590 mm x 240 mm x 530 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 10 carton/layer, 3 layers/pallet = 30 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10544 |
compatible products
Bamboo Fibre Straw Slant Cut Jumbo 4000pc/ctn
PRODUCT CODE: BFSJ
- Bamboo fibre straw with slant cut end.
- Designed for thick drinks such as smoothies, thickshakes and milkshakes. Perfect for cold and hot drinks.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available.
$341.96
+gst / carton
4000 pcs / $0.09 ea
quantity (carton)
Availability: 76 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 76 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
ASTLM-PLA |