
specifications
| COLOUR | Green |
| MATERIAL | PBAT + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 0.023x380x380x915mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6 ROLLS/ctn |
| pcs/bag | 50 PCS/ROLL |
| Shipper Gross Weight | 12 kg |
| Shipper Dimensions | 360 mm x 210 mm x 225 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 7 layers/pallet = 112 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20337 |
compatible products
Compostable Garbage Bag Bin Liner 80L 300pc/ctn
PRODUCT CODE: BL80
- Compostable PBAT + PLA garbage bag bin liners designed for waste storage.
- Home and Industrial Compostable to Australian Standards (AS5810 & AS4736).
- Available in a range of sizes.
$166.70
+gst / carton
300 pcs / $0.56 ea
quantity (carton)
Currently out of stock. Please call customer service to review options
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Currently out of stock. Please call customer service to review options
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
SCTLS |