
specifications
| COLOUR | Green |
| MATERIAL | PBAT + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 0.028x570x570x1500mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 100/ctn |
| bags | 4 ROLLS/ctn |
| pcs/bag | 25 PCS/ROLL |
| Shipper Gross Weight | 12 kg |
| Shipper Dimensions | 310 mm x 240 mm x 235 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 6 layers/pallet = 96 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20337 |
compatible products
Compostable Garbage Bag Bin Liner 240L 100pc/ctn
PRODUCT CODE: BL240
- Compostable PBAT + PLA garbage bag bin liners designed for waste storage.
- Home and Industrial Compostable to Australian Standards (AS5810 & AS4736).
- Available in a range of sizes.
$168.13
+gst / carton
100 pcs / $1.68 ea
quantity (carton)
Availability: 24 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 24 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTS |
100 pcs / $0.80 ea
$79.80+gst / carton
RC24/32LS |