
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 172x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.5 kg |
| Shipper Dimensions | 365 mm x 365 mm x 410 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration. Suitable for cold food only below 60°C.</p>
|
compatible products
KRC1000 |
300 pcs / $0.40 ea
$120.00+gst / carton
KRC750 |
300 pcs / $0.35 ea
$105.00+gst / carton
PET Lid for Rectangular Container Fits 500-1000ml 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KRCLPET
- PET lid to match KRC container range 500ml-1000ml rectangular containers.
- Suitable for cold food only below 60C. Not suitable for reheating in the microwave or oven. Not recommended for long-term refrigeration.
- Subject to a Single Use plastic ban in SA.
$59.85
+gst / carton
300 pcs / $0.20 ea
quantity (carton)
Availability: 763 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 763 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA
