
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Corrugated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 255x155x80mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 50/ctn |
| bags | -/ctn |
| pcs/bag | – |
| Shipper Gross Weight | 5 kg |
| Shipper Dimensions | 505 mm x 435 mm x 105 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 28 carton/layer, 4 layers/pallet = 112 ctn |
| Additional Info | FSC Type: FSC® MIX Paper Additional Information: <p>190 GSM brown kraft + 140 GSM E Flute + 160 GSM brown kraft construction. Not suitable for reheating or long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
KCTLS |
100 pcs / $0.41 ea
$41.31+gst / carton
Brown Corrugated Rectangle Catering Tray Small 80mm High Sides 50pc/ctn
PRODUCT CODE: BCTS
- Brown corrugated rectangle catering tray.
- Versatile for a variety of catered foods including sandwiches, wraps, muffins and cakes.
- 8 sizes available. Matching lids with or without viewing windows sold separately.
$39.90
+gst / carton
50 pcs / $0.80 ea
quantity (carton)
Availability: 735 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 735 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 735 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
AAC8S |
1000 pcs / $0.08 ea
$76.67+gst / carton
SCTLL |
100 pcs / $0.60 ea
$59.83+gst / carton
AAC12S |