
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 115x15mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 3.5 kg |
| Shipper Dimensions | 600 mm x 245 mm x 420 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 |
compatible products
PLA Coated White Paper Lid Fits PBPB12 16 24 500pc/ctn
PRODUCT CODE: PBPB12/16/24L
- White paper takeaway bowl lid with PLA coating.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Fits PBPB12 PBPB16 and PBPB24 bowls.
$86.10
+gst / carton
500 pcs / $0.17 ea
quantity (carton)
Availability: 271 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 271 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
KSCLPET |
300 pcs / $0.23 ea
$69.30+gst / carton
DL78H |