
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 254x20mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 11.3 kg |
| Shipper Dimensions | 535 mm x 335 mm x 280 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 3 layers/pallet = 36 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20402 |
compatible products
Unbleached Sugarcane Round Plate 10" 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BYP10
- Unbleached sugarcane plate.
- Perfect for serving a variety of foods like nachos, noodles, curry with rice, salads, pasta or BBQ.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes and designs available.
$113.98
+gst / carton
500 pcs / $0.23 ea
quantity (carton)
Availability: 46 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 46 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA
