
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 220x68x15 (165mm) |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 250/ctn |
| pcs/bag | – |
| Shipper Gross Weight | 3.75 kg |
| Shipper Dimensions | 450 mm x 360 mm x 240 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 6 layers/pallet = 96 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10191 |
compatible products
CPLA Fork Knife Napkin 6.5'' Set 250sets/ctn
PRODUCT CODE: RB-FKN
- Cutlery set complete with CPLA 6.5″ (165mm) fork, knife and natural colour paper napkin. Wrapped in a paper sleeve.
- Convenient and hygienic for food service settings.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Subject to Single Use plastic ban in NSW, VIC, SA, WA & QLD.
$84.06
+gst / carton
250 pcs / $0.34 ea
quantity (carton)
Availability: 994 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 994 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GP2W(PACK) |
800 pcs / $0.03 ea
$20.81+gst / carton
GP2(Pack) |
800 pcs / $0.04 ea
$29.77+gst / carton
KRC1000 |