
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 62x15mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 2.3 kg |
| Shipper Dimensions | 340 mm x 270 mm x 265 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 7 layers/pallet = 84 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10395 Storage Conditions: Store out of direct sunlight. |
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
PL1216 |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
CPLA Lid 4oz Hot&Cold 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: PL4
- White CPLA lid to fit 4oz coffee cups.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in black and various sizes.
- Store out of direct sunlight.
- Subject to a Single Use plastic ban in WA.
$69.81
+gst / carton
1000 pcs / $0.07 ea
quantity (carton)
Availability: 40 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 40 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
FL98PETNH |
1000 pcs / $0.05 ea
$47.01+gst / carton
BCB-F-XS |