
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 152x120x64mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 200/ctn |
| bags | 8/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.8 kg |
| Shipper Dimensions | 550 mm x 370 mm x 340 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Lunch Box Medium 200pc/ctn
PRODUCT CODE: LB4
- Paper lunch box with PLA coating.
- Perfect for a variety of takeaway and food-to-go items.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in a range of sizes.
- Can be customised. MOQs apply.
- Convenient, sturdy and compostable food packaging.
$98.31
+gst / carton
200 pcs / $0.49 ea
quantity (carton)
Availability: 188 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 188 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 188 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ACC12 |
1000 pcs / $0.09 ea
$138.60 Original price was: $138.60.$90.90Current price is: $90.90.+gst / carton
BLCTLMP |